News story: New Year Honours for service personnel and defence civilians 2015

Discussion in 'MoD News' started by MoD_RSS, Dec 30, 2014.

Welcome to the Navy Net aka Rum Ration

The UK's largest and busiest UNofficial RN website.

The heart of the site is the forum area, including:

  1. 31 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

    The 156 defence personnel named in the New Year Honours List for 2015 are listed below.

    Royal Navy Awards


    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Companion


    Vice Admiral Peter Derek HUDSON CBE

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Knight Commander



    Vice Admiral David George STEEL CBE DL

    As Commanders


    Brigadier Mark William DUNHAM OBE

    Rear Admiral Russell George HARDING OBE

    Rear Admiral Ian Michael JESS

    Captain Paul MARSHALL

    As Officers


    Captain Paul Richard CASSON

    Lieutenant Colonel Simon CHAPMAN Royal Marines

    Captain Steven HOLT

    Commander Ian Herbert LYNN

    Lieutenant Colonel James Patrick MCLAREN Royal Marines

    Commander Stephen Mark Richard MOORHOUSE

    Captain Peter James TOWELL

    As Members


    Lieutenant Jack BRIGHT

    Warrant Officer 2 (Communications Technician) Stephen BULLEN

    Chief Petty Officer Airman (Aircraft Handler) John CAMPBELL

    Lieutenant Commander Shatadeep CHATTERJEE

    Warrant Officer 1 (Physical Trainer) Darren Sean CHILDS

    Lieutenant Colonel Anthony Luciano DE REYA Royal Marines

    Chief Petty Officer Engineering Technician (Marine Engineering Submarines) Colin DUGUID

    Major Darren HUNT MM Royal Marines

    Warrant Officer 1 (Regimental Sergeant Major Paul Wilson) MCARTHUR Royal Marines

    Lieutenant Commander Rachel Mary SINGLETON

    Lieutenant (Acting Lieutenant Commander) Graham THORLEY

    Lieutenant Commander Peter James WHITEHEAD

    Warrant Officer 1 Air Engineering Technician Stephen Paul WOOD

    Queen’s Volunteer Reserves Medal


    Warrant Officer 2 Brian Robert JONES Royal Marine Reserves

    Associate of the Royal Red Cross

    2nd Class



    Lieutenant Sarah Kay THOMPSON Queen Alexandraís Royal Naval Nursing Service

    Army Awards


    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Commander


    Lieutenant General Christopher Michael DEVERELL MBE, late Royal Tank Regiment

    As Companions


    Major General Michael David CONWAY, late Adjutant Generalís Corps (Army Legal Services Branch)

    Major General John CRACKETT TD, late Royal Corps of Signals Army Reserve

    Major General Richard Roderick DAVIS CBE, late Corps of Royal Engineers

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Knight Commander



    Lieutenant General Gerald William BERRAGAN CB, late Royal Regiment of Artillery

    As Commanders


    Major General Benjamin John BATHURST OBE, late Welsh Guards

    Brigadier William James Frank BRAMBLE OBE, late Royal Regiment of Artillery

    Major General Alastair Scott DICKINSON, late Corps of Royal Engineers

    Colonel James Jefferson LEARMONT, late Royal Regiment of Artillery

    Brigadier Timothy Patrick ROBINSON OBE, late The 9th/12th Royal Lancers

    Colonel Mark John THORNHILL, late Royal Regiment of Artillery

    As Officers


    Lieutenant Colonel Timothy John Simon ALLEN, Royal Corps of Signals

    Lieutenant Colonel Robin BAKER, Royal Regiment of Artillery

    Colonel Christopher Brendan Kevin BARRY, late The Royal Welsh

    Lieutenant Colonel Karen GRAHAM, Adjutant Generalís Corps (Staff and Personnel Support Branch)

    Lieutenant Colonel Andrew Martin HART, The Royal Irish Regiment

    Lieutenant Colonel Gregory Keith Mark HUGHES, The Royal Logistic Corps

    Colonel Andrew David MOFFAT, late The Royal Logistic Corps

    Lieutenant Colonel Dominic Charles MORGAN, The Royal Logistic Corps

    Colonel Duncan Anthony Francis Harlidge PARKHOUSE QHP, late Royal Army Medical Corps

    Colonel Simon Patrick PLUMMER MBE, late The Rifles

    Lieutenant Colonel Thomas Richard TRINICK, Royal Army Medical Corps Army Reserve

    As Members


    Acting Colonel Markham Patrick BRYANT, Army Cadet Force

    Lieutenant Colonel Brian Thomas BURKE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Lieutenant Colonel David Stewart CLOUSTON, The Royal Logistic Corps

    Major Christopher Colin ELWORTHY, Corps of Royal Engineers

    Captain Timothy Mathew FLEMING, The Parachute Regiment Army Reserve

    Major James Richard Hamilton GAYNER, The Rifles

    Lieutenant Colonel Jonathan James GREAVES, Corps of Royal Engineers

    Major Alec Ewart HARVEY, Royal Regiment of Artillery

    Acting Major Darren David HEMBERY, Corps of Royal Engineers

    Warrant Officer Class 2 Mark Adrian HILL, The Yorkshire Regiment Army Reserve

    Acting Lieutenant Colonel Benjamin Matthew David INGHAM, Royal Regiment of Artillery

    Warrant Officer Class 1 Andrew Mark JAMES, Adjutant Generalís Corps (Staff and Personnel Support Branch)

    Warrant Officer Class 1 Andrew George JOHNSON, Royal Corps of Signals

    Warrant Officer Class 2 Benn LAIDLER, Army Air Corps

    Major Brian David LAMONT, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major Andrew Mark LEWIS, Royal Army Medical Corps

    Major Gerard LONG, The Princess of Walesís Royal Regiment Army Reserve

    Colonel James Owen McCay LYTTLE TD, The Royal Irish Regiment Army Reserve

    Major Norman MACKINNON, The Royal Regiment of Scotland

    Acting Lieutenant Colonel Graham Alexander MARTIN, Adjutant Generalís Corps (Educational and Training Services Branch)

    Major Guy John Nathaniel MASON, The Royal Logistic Corps

    Warrant Officer Class 2 John McCLELLAND, Intelligence Corps Army Reserve

    Acting Lieutenant Colonel Victoria Ellen McNEILL, Adjutant Generalís Corps (Royal Military Police)

    Major Douglas Charles MUIRHEAD, The Parachute Regiment

    Warrant Officer Class 2 Louise Victoria OíCONNELL, Adjutant Generalís Corps (Staff and Personnel Support Branch)

    Acting Lieutenant Colonel Alan Francis OíFLANAGAN, Army Cadet Force

    Major Colin Malcolm OLIVER, The Rifles

    Lieutenant Colonel Melvin PEARS, Irish Guards

    Major Karen PEEK, Royal Regiment of Artillery

    Lieutenant Colonel Nicholas Mark PEEK, Royal Regiment of Artillery

    Captain Euan Gordon PHILBIN, The Royal Regiment of Scotland

    Acting Colonel Trevor Ernest RICHMOND, Army Cadet Force

    Major David ROOK, Royal Corps of Signals

    Captain William ROY, The Royal Irish Regiment

    Lieutenant Colonel Ian SIMPSON, Royal Army Medical Corps Army Reserve

    Acting Warrant Officer Class 1 Paul Benjamin SIMPSON, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major William STABLES, The Royal Logistic Corps

    Captain Steven Andrew STEWART, The Royal Dragoon Guards

    Major Hiroshi Thessalus THEODORAKAKIS, The Royal Logistic Corps

    Sergeant Peter TRICKOVIC, The Royal Regiment of Scotland

    Lieutenant Colonel John WEETMAN, Army Air Corps

    Warrant Officer Class 2 Paul Julian WESTCOTT, Royal Corps of Signals

    Captain Timothy Stephen WHITEWAY, Royal Regiment of Artillery

    Captain Lee Duncan WILDEY, The Yorkshire Regiment

    Queen’s Volunteer Reserves Medal


    Lieutenant Colonel Bibek BANERJEE, Royal Army Medical Corps Army Reserve

    Lieutenant Colonel Dominique Sara CAIRNS TD, Royal Corps of Signals Army Reserve

    Warrant Officer Class 2 Michael HANCOCK, The Mercian Regiment Army Reserve

    Acting Brigadier Philip Rowland MIXER TD, late Royal Army Medial Corps Army Reserve

    Warrant Officer Class 2 Richard Edward RUDDOM, The Royal Logistic Corps Army Reserve

    Royal Air Force


    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Commander


    Air Marshal Barry Mark NORTH OBE

    As Companion


    Air Vice-Marshal Stuart David ATHA DSO

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Commander



    Group Captain Gary Wayne BUNKELL QVRM ADC, Royal Auxiliary Air Force

    Group Captain Stephen Franklyn LUSHINGTON

    Air Commodore Carl Morrell SCOTT AFC

    As Officers


    Group Captain David Scott ARTHURTON

    Wing Commander Anthony James BAKER

    Group Captain David Lucien BRUCE MBE

    Wing Commander Paul Andrew COLE

    Group Captain Mark HUNT

    Group Captain David Cyril MCLOUGHLIN

    Group Captain John Clayton PRESCOTT

    As Members


    Flight Sergeant Vincent Roy BARTLETT

    Senior Aircraftsman Adam John BRUERTON

    Wing Commander Robin Anthony CAINE

    Wing Commander Heather Ann CLARKE

    Warrant Officer Sandra FLATT

    Squadron Leader Gary Antony LANE, Royal Auxilliary Air Force

    Warrant Officer John Joseph MORGAN

    Flight Lieutenant Nigel Stephen PAINTER

    Squadron Leader Andre PELCOT, Royal Air Force Reserve

    Warrant Officer Philip Andrew RODD

    Squadron Leader Thomas Leslie STEVENSON

    Squadron Leader James Howard TURNER

    Squadron Leader Colin WELSH

    Queen’s Volunteer Reserves Medal


    Corporal Alan Michael HAYMAN, Royal Auxiliary Air Force

    Civilians in Defence

    Commanders of the Most Excellent Order of the British Empire (CBE)


    Rodney Alan Rupert GREEN for voluntary service to the Order of St John and St John Ambulance

    Alasdair Glen STIRLING for services to Defence

    Officers of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE)


    Colonel Edward Paul Ronald CAUTLEY, CMG, DL for voluntary service to the Cadet Forces

    Lt Colonel James Wilfrid CHURCH for services to veterans

    Ian ELGY for services in support of military operations

    Colonel Robin Dewhurst GIBSON for services to the Armed Forces

    Dr John William SCADDING for services to Medical Research and Defence

    Eric Roger SMITH for services to First Aid

    Members of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE)


    Robert Thomas ALLAN for voluntary service to Service personnel & Veterans

    Frederick Thomas BARRETT for services to the Army

    James Edward BOWYER for services to Defence

    Richard George Hugh BURLEND for services to Defence

    Stephen DAVISON for services to Armed Forces personnel

    Ms Tammie Elizabeth GRAHAM for services to Royal Marines personnel and families

    Dennis Anthony HOLLAND for services to Aviation Safety

    Mrs Karen-Marie HORN for services to the Armed Forces & Service families

    Mrs Helen KNIGHTS for services in support of military operations

    Brian Alan Leslie LARCOMBE for services to UK Hydrographic Office and to Industrial Relations

    Melvin Kenneth LEE for services to the Armed Forces

    Mrs Alma Joan MURRAY for voluntary service to Service personnel & Veterans

    Mrs Fiona Marshall ROBINSON for services to the Army

    Mrs Carol SCOTT for services in support of military operations

    Michael James WHATTON for services to the Armed Forces

    Mrs Dawn Elizabeth WIGGINS for services to Defence

    The British Empire Medal (BEM)


    Jack ANDOW for voluntary service to Royal Navy veterans

    Mrs Lisa CROWLEY for services to Defence and the community, particularly to Young People

    Mrs Elizabeth Ann Stuart GLENDINNING-SMITH for voluntary service to the Sea Cadet Corps

    Mrs Maureen Sylvia LEWSEY for voluntary service to St John Ambulance

    Michael David MOGRIDGE for voluntary service to SSAFA

    Mrs Renee OUNSLEY for voluntary service to Royal Air Force veterans

    Maurice James WARSOP for services to Defence and for charitable Service to the Royal British Legion

    Continue reading...
     
  2. Well done Yorkie!
     
  3. Oh, and Simon Chapman, who as my Squadron Officer at BRNC scared me witless. He comes from the small, wiry and nails part of the Corps. I still beat him at Cross-country mind!
     
  4. Seadog

    Seadog War Hero Moderator

    There's a senior pongo by the name of Benjamin Bathurst therein. Any relation?
     
  5. wave_dodger

    wave_dodger War Hero Book Reviewer

    That is perhaps why you are so familiar, Simon was an So when I was on the staff too....

    Congratulations to all on this year's list, Mod and Civilian! Particularly pleased for Tush, Rachel and Simon.
     
  6. 99 - 00. St Vincent.
     
  7. wave_dodger

    wave_dodger War Hero Book Reviewer

    Yup.....same time.
     

Share This Page