News story: New Year Honours 2016 for service personnel and defence civilians

Discussion in 'MoD News' started by MoD_RSS, Jan 3, 2016.

Welcome to the Navy Net aka Rum Ration

The UK's largest and busiest UNofficial RN website.

The heart of the site is the forum area, including:

  1. A total of 37 civilians have also been honoured either for their work in the MOD or in other aspects of Defence. The serving personnel named in the New Year Honours List for 2016 are listed below.

    Royal Navy Awards

    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Grand Cross



    Admiral George Michael ZAMBELLAS As Companion

    Rear Admiral James Anthony MORSE

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire


    As Commanders

    Rear Admiral Malcolm Charles CREE

    Rear Admiral Thomas Michael KARSTEN

    Rear Admiral Benjamin John KEY

    As Officers


    Brigadier David Mark Mortimer EVANS

    Lieutenant Colonel, Royal Marines Gary Edward GREEN

    Commander, Royal Navy Lee Charles HARDY

    Captain, Royal Navy Michael John HAWTHORNE

    Commander (Acting Captain), Royal Navy Daniel Gordon HOWARD

    Captain, Royal Navy Richard Gordon INGRAM

    Commander, Royal Navy Ross SPOONER

    As Members


    Warrant Officer 1 Warfare Specialist (Above Water Warfare Tactical) Mark Alan BARKER

    Lieutenant Commander, Royal Navy Martin John COLLIS

    Lieutenant Commander, Royal Navy Martin John FORD, AFC

    Lieutenant Commander (Acting Commander), Royal Navy Christopher Stephen FRANKS

    Lieutenant Colonel (now Colonel), Royal Marines Graeme William FRASER

    Warrant Officer 1, Royal Marines Joseph John GILLESPIE

    Lieutenant Commander, Royal Navy David James JOYCE

    Warrant Officer 1 Logistics (Catering Services)Trevor LLEWELLYN

    Commander, Royal Naval Reserve (Combined Cadet Force) Alan James MACKIE

    Lieutenant Commander, Royal Navy Paul Allan THOMSON

    Lieutenant Commander, Royal Navy Samantha TRUELOVE

    Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering) Thomas WARD

    Chief Petty Officer Medical Assistant Marc Alan WILKINS

    Queen’s Volunteer Reserves Medal


    Warrant Officer 2, Royal Marines Reserve Stephen John DAVIES

    Associate of the Royal Red Cross 2nd Class


    Lieutenant Commander, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service Suzanne Lorraine GARDNER-CLARK Army Awards

    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Commander



    Lieutenant General James Rupert EVERARD, CBE, late The Queen’s Royal Lancers

    As Companions


    Lieutenant General Timothy Paul EVANS, CBE DSO, late The Light Infantry,

    Major General Jeremy Francis ROWAN, OBE QHS, late Royal Army Medical Corps

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Commanders



    Colonel Tom Yori GRIFFITHS, late Army Air Corps

    Brigadier Mark Charles VAN DER LANDE, OBE, late The Life Guards

    Colonel Malcolm Paul LLEWELLYN, OBE, late Royal Corps of Signals

    Brigadier Gary Stephen MORRIS, late Adjutant General’s Corps (Educational and Training Services Branch)

    As Officers


    Colonel David Desmond CASEY, late Corps of Royal Engineers

    Colonel Kristien Irwin CHAFER, late Army Air Corps

    Acting Colonel John Richard COLLINGE, ADC, late Royal Regiment of Artillery

    Colonel Martyn William FORGRAVE, QGM, late The Mercian Regiment

    Acting Colonel Ashley Raymond FULFORD, Army Cadet Force

    Lieutenant Colonel Michael Alexander EVANSON–GODDARD, The Royal Logistic Corps

    Lieutenant Colonel Gavin Paul HATCHER, Corps of Royal Engineers

    Major Albert Thomas KEELING, MBE, Royal Army Medical Corps

    Lieutenant Colonel Colette Kathleen MACDONALD, Adjutant General’s Corps (Educational and Training Services Branch)

    Lieutenant Colonel Michael William SHERVINGTON, The Parachute Regiment

    Lieutenant Colonel Dean Alexander STEVENS, The Royal Logistic Corps

    Colonel Ian TINSLEY, late Royal Regiment of Artillery

    As Members


    Major Lucy Theresa ANDERSON, The Royal Logistic Corps

    Major Christopher Richard ANKERS, Corps of Royal Engineers

    Major Peter William Stanhope BAINES, The Rifles

    Major Sarah Ann BALLANTYNE, Adjutant General’s Corps (Royal Military Police)

    Warrant Officer Class 1 Gary BINKS, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

    Major Mark William BRETT, Royal Regiment of Artillery

    Captain Wayne Keith BURNARD, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Captain Andrew BUTCHER, Grenadier Guards

    Captain Graeme CAMPBELL, Royal Corps of Signals

    Major Benedict Edward CASSON, The Rifles

    Major Roy John CONYER, The Royal Logistic Corps

    Captain Roderick Duncan COWAN, Royal Corps of Signals, Army Reserve

    Major Verity Jayne CROMPTON, The Royal Logistic Corps

    Major Robert Peter CUTLER, The Rifles

    Major Karl DAWSON, Welsh Guards

    Colour Sergeant Robert Edward DELAMAR, The Duke of Lancaster’s Regiment

    Major David James DRAY, Adjutant General’s Corps (Royal Military Police)

    Warrant Officer Class 2 Michelle HOWE–ELLIS, The Royal Logistic Corps

    Chaplain to the Forces 3rd Class Reverend James FRANCIS, Royal Army Chaplains’ Department

    Major Robert Bruce FROST, Corps of Royal Engineers

    Colour Sergeant Colin George GRAHAM, The Royal Regiment of Scotland, Army Reserve

    Major Alan Trigg GRANT, The Royal Regiment of Scotland

    Acting Captain Susan Elizabeth KARRAN, Army Cadet Force

    Captain Francisco Savvaki KYRIAKOU, Adjutant General’s Corps (Royal Military Police), Army Reserve

    Major Owain David LUKE, The Royal Welsh

    Major Sean David MATTEN, Corps of Royal Engineers

    Corporal Carl Martin McAVOY, The Rifles

    Lieutenant Colonel Neil Patrick MORGAN, Corps of Army Music

    Major Phillip Charles MOXEY, The Royal Anglian Regiment

    Captain Naveed MUHAMMAD, Royal Corps of Signals, Army Reserve

    Major Jonathan Roger OATES, Royal Regiment of Artillery

    Warrant Officer Class 2 Hitesh OZA, The Royal Yeomanry, Army Reserve

    Major Timothy William Joe PITTAWAY, Army Air Corps

    Lieutenant Colonel Kieron Michael POTTS, The Royal Regiment of Scotland

    Captain Stephen Anthony ROBINSON, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

    Major John Grant SHEERIN, QGM, The Parachute Regiment

    Major Mark Steven SPENCER, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major John Duncan SULLIVAN, The Parachute Regiment

    Major Anna Claire SWALES, The Royal Logistic Corps

    Warrant Officer Class 1 Simon Shane SYKES, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

    Major Adrian Richard THOMPSON, The Mercian Regiment

    Major Alasdair Edmund John WILLS, General List, Army Reserve

    Major Andrew Albert WOOD, The Rifles Queen’s Volunteer Reserves Medal

    Staff Sergeant Alison Lesley CARTWRIGHT, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

    Major Simon Mervyn CASSELLS, The Royal Irish Regiment, Army Reserve

    Major Michael Dean DECK, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

    Captain William MACISAAC, General List, Army Reserve

    Royal Air Force awards

    Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Grand Cross



    Air Chief Marshal Sir Andrew Douglas PULFORD, KCB, CBE

    As Companion


    Air Vice-Marshal Timothy Lawrence John BISHOP, OBE

    Air Vice-Marshal Martin Adrian CLARK

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Knight Grand Cross



    Air Chief Marshal Sir Stuart William PEACH KCB, CBE

    As Knight Commander


    Air Marshal Simon John BOLLOM, CB

    As Commanders


    Air Commodore Jonathan Nigel AGER

    Air Commodore David Joseph WADDINGTON

    Group Captain Paul Joseph WARWICK

    As Officers


    Wing Commander Daniel BEARD

    Group Captain Philip Charles Berkeley HARDING

    Group Captain Jeremy Dalton HOLMES

    Wing Commander Paul Anthony KENDALL

    Wing Commander Andrew James KNIGHT

    Wing Commander Rachel Louise PUDNEY

    Air Commodore Lincoln Scott TAYLOR

    As Members


    Squadron Leader Timothy Peter CARTER

    Squadron Leader Duncan John CLARKE

    Warrant Officer Mark Christopher CUNNINGHAM

    Squadron Leader Paul Barry DAVIS

    Flight Lieutenant Thomas Edward DUNLOP

    Squadron Leader Timothy James Robert ELLIS

    Warrant Officer Elisha Marie EVANS

    Sergeant Adam John FOSTER

    Squadron Leader Martin Rhoderick HUMPHREY

    Squadron Leader Alexandra Louise HYATT

    Warrant Officer Clive Alan MARTLAND

    Squadron Leader Sarah Loiuse MASKELL

    Master Aircrew David Ian NEALE

    Queen’s Volunteer Reserves Medal


    Squadron Leader Francis SHANNON Royal Auxiliary Air Force

    Associate of the Royal Red Cross 2nd Class


    Squadron Leader Therese Anne Bridgit KELLY-RAPER

    Civilians in Defence

    Officers, Order of the British Empire (OBE)


    Andrew James CORCORAN for services in support of military operations

    Mark Edwin CRABTREE for services to the Defence Asset Management Programme

    Benjamin DONALDSON for services to Defence

    Mrs Elizabeth Ann HEBDEN for services to Defence

    Mrs Karen HENNING for services to Defence

    Dr Emrys KIRKMAN Principal Scientist, Physiology Defence Science & Technology Laboratory for services in support of Military medical treatment

    Richard LADD-JONES for services in support of Defence policy and Operations

    Norman MacDONALD for services to Defence

    Dr Martin Julian PEARCE Fellow, Defence Science and Technology Laboratory for services in support of Military Operations

    Dr Gillian Margaret RING, for services to the Ebola Crisis Response in West Africa

    Colonel Carron Edward Mordaunt SNAGGE Chief Executive, Reserve Forces’ & Cadets’ Association Yorkshire & The Humber for services to the Reserves & Cadets

    Members, Orders of the British Empire (MBE)


    Miss Rula AL-ADASANI for charitable services

    Christopher Phillip AITKEN for services to Defence

    Mrs Julie Catherine ARMSTRONG for services to Defence

    George Robert BATTS, National Secretary & Treasurer, Normandy Veterans Association for voluntary service to veterans

    Mrs Jane COLLIER, Nursing Adviser for Wales for voluntary service to First Aid through St John Ambulance

    David John DAVIES, Chairman, Regional Employer Engagement Group for voluntary service to Reserve Forces and Cadets in Yorkshire and The Humber

    Cmdre William David Murray FAIRBAIRN Director of Technical Support – Offshore Fleet, Sea Cadet Corps for services to Young People

    Mrs Linette Denise HAINES for services to Defence

    Mrs Maxine HAMMOND for services to Service personnel and their Families

    Mrs Penelope Ann HEDLEY LEWIS, President, Lincolnshire Branch for voluntary service to the British Red Cross

    Mrs Elaine HOPKINS for services to Defence

    Mrs Patricia LEADBEATER, for voluntary service to First Aid through St John Ambulance in the West Midlands

    Mrs Audrey May MOORE for public and voluntary services to the Royal Marines

    Lt Cdr Geoffrey David PALMER RN Rtd Management Committee Member, Portsmouth Unit for voluntary service to young people through the Sea Cadet Corps

    Mrs Susan Caroline RAFTREE for services to Military heritage and Commemoration

    Michael SEABOURNE Lately National Vice Chairman, Royal Military Police Association for services to Armed Forces personnel and their Families

    Joseph WOOD International Family Tracing Volunteer for voluntary service to the British Red Cross The British Empire Medal (BEM)

    Mrs Sylvia Phyllis AINSWORTH, President, Plymouth & District Federation of Ex-Services Associations for services to the Plymouth Festival of Remembrance

    Roger James Godfray BACON Chairman, SSAFA Bereaved Families Support Group for voluntary service to Service families

    Mrs Julie Margaret HURRELL for services to Defence and to charity

    Mrs Amanda JOLLIFFE Badger Set Leader, Griffithstown, Gwent for voluntary service to First Aid through St John Ambulance

    Brian Thomas O’NEILL Co-Chairman, 3rd Regiment Royal Horse Artillery Past & Present Members Association for voluntary service to ex-Service personnel

    Colin William PICKEN Lately County Poppy Appeal Co-ordinator, Derbyshire for voluntary service to Royal British Legion

    Malcolm Victor SCOTHERN Chairman, East Midlands Branch, Queen’s Royal Lancers Regimental Association for voluntary service to ex-Service personnel

    Mrs Pauline Anne SIMPSON Secretary, National FEPOW Fellowship Welfare Remembrance Association for voluntary service to the former Far East Prisoners of War Community

    Richard John Charles TYLER Lead Service Manager, Event First Aid & Emergency Response for services to the British Red Cross in Kent and Sussex

    Defence Secretary Michael Fallon said:


    I extend my warmest congratulations to all the military and civilian personnel working in Defence who have been recognised in Her Majesty The Queen’s New Year’s Honours list.

    Their dedication and achievements help to keep Britain safe and they deserve our wholehearted thanks and praise.

    Continue reading...
     

Share This Page