News story: 2016 Queen’s birthday honours recognise 154 military and civilians in Defence

Discussion in 'MoD News' started by MoD_RSS, Jun 11, 2016.

Welcome to the Navy Net aka Rum Ration

The UK's largest and busiest UNofficial RN website.

The heart of the site is the forum area, including:

  1. 113 UK service personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in the annual birthday honours list.

    Amongst them is Major Andrew Todd of the Royal Gurkha Rifles who helped rescue climbers from Mount Everest following a massive earthquake in Nepal last April. He was deputy leader of the G200 Everest Expedition, the attempt to put the first serving Gurkha on the summit to mark the 200th year of Gurkha service to the Crown, when the quake struck on 25 April causing an avalanche on the mountain which killed 22 climbers.

    Canterbury-born Major Todd and his fellow Gurkhas, many of whom had families in devastated regions, stayed to help rescue people from the mountain and help the clean-up operation. He said:

    What we did was no different from what any soldier would have done. We stayed because we are British soldiers and that’s what they do. We had a duty to do what we did.

    You can read more of his story here.

    Others listed include RLC Reservist Major Carol Miller, for her dedication as Unit Welfare Officer to the 3,500 staff, soldiers and families at ATC Pirbright, on cases from suicide and domestic abuse to chronic debt and homesickness, and WO1 James Lang of the Royal Army Medical Corps, recognised for his support to the 1 PARA battle-group in Iraq on Op TELIC, fusing his infantry experience with his combat medic skills.

    41 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence, including scientists Justin Fellows and Martin Greenstreet, of the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl).

    Justin Fellows is a lead scientist in novel and improvised explosives, influencing government policy on air passenger safety in the UK and with our allies, and the technical lead in creating the UK Home Made Explosives centre of excellence. Martin Greenstreet leads a world-class team of scientific and engineering specialists providing complex, bespoke technical solutions to meet specific operational requirements. You can find out more about their awards and their reactions here.

    The 154 Defence birthday honours for 2016 are listed below; the full list is available here.


    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Knight Commander

    Lieutenant General Gordon Kenneth MESSENGER

    As Companions

    Rear Admiral Paul Martin BENNETT

    Rear Admiral Henry Hardyman PARKER

    Rear Admiral Robert Kenneth TARRANT

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Knight Commander

    Vice Admiral Ian Fergus CORDER

    As Commanders

    Rear Admiral Simon James ANCONA

    Rear Admiral John Matthew Leonard KINGWELL

    Commodore Jeremy Conrad RIGBY

    As Officers

    Colonel Daniel BLANCHFORD

    Captain Richard Patrick Anthony DAWS

    Brigadier Ian Philip HUNTLEY

    Commodore Andrew Charles JAMESON

    Commodore Gary Brian SUTTON

    As Members

    Lieutenant Commander Steven David BANFIELD

    Commander Paul Henry Neil DOWELL

    Warrant Officer 1 (Air Engineering Technician) John Christopher ELLIOT

    Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering) Lee HOLMAN

    Petty Officer (Communication Information Systems) Stephen William HOYLAND

    Warrant Officer 1 Logistics (Supply Chain) Lynne Deborah JOYCE

    Chief Petty Officer Logistics (Writer) Mark LAMBERT

    Captain Scott Adam MOYIES

    Lieutenant Commander (Acting Commander) Paul John NEWALL

    Major Nicholas John O’SULLIVAN

    Chief Petty Officer Coxswain (Submarines) Steven RAFFERTY

    Commander Douglas John WARD

    Promotions in and Appointments to the Civilian Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Officer

    Captain, Royal Fleet Auxiliary David John BUCK

    Associate of the Royal Red Cross 2nd Class

    Petty Officer Naval Nurse, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service Rebecca WARD

    Queen’s Volunteer Reserves Medal

    Commander, Royal Naval Reserve James Seymour Lionel COHEN


    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath As Knight Commander

    Lieutenant General John Gordon LORIMER

    As Companions

    Major General Nicholas David ASHMORE

    The Reverend Dr David George COULTER

    Lieutenant General Timothy Buchan RADFORD

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Knight Commander

    Lieutenant General Andrew Richard GREGORY

    As Commanders

    Brigadier Christopher John GHIKA

    Brigadier Robert Jason WALTON–KNIGHT

    Major General Robert Harry TALBOT–RICE

    Brigadier David Graeme ROBSON

    As Officers

    Major James Michael Henry ALLEN

    Lieutenant Colonel Garry Royston BLEWITT

    Lieutenant Colonel James Peter COOK

    Colonel Simon Peter FITZGIBBON

    Lieutenant Colonel Christopher PALMER

    Lieutenant Colonel Richard Philip SMITH

    Lieutenant Colonel Giles Matthew TIMMS

    As Members

    Major Devendra ALE

    Captain Michael George Hugh ALLAN

    Major Michael James ATKINSON

    Acting Major Matthew John BARD

    Lieutenant Colonel Stuart CATTERMULL

    Major Graham Jackson CLARKE

    Major Fraser Graham Barry CUTTLE

    Major Andrew Raymond DAVIES

    Warrant Officer Class 2 Richard Jimmy DAVIES

    Major Arthur David James DAWE

    Major Andrew Lawrence DUGGAN

    Chaplain to the Forces (3rd Class) John Charles DUNCAN

    Major William Leslie EDEN

    Major Adam Nicholas Baron FODEN

    Captain Ceri Lee GREEN

    Major Nigel Lionel GREENWOOD

    Major Rachel GRIMES

    Captain Carlos Anthony HAMLET

    Corporal Robert Ian HARPER

    Major Mark Daniel HENDRY

    Acting Warrant Officer Class 2 Gregory Ian JEX

    Major Malcolm James Ross JUNOR

    Major Christopher Matthew LANE

    Warrant Officer Class 1 James LANG

    Warrant Officer Class 1 Alexander William LITTLE

    Major John Samuel Thomas MATEER

    Captain Alan Graham McEWEN

    Warrant Officer Class 2 David Benjamin McFARLAND

    Acting Lieutenant Colonel Robin Ian MELLING

    Major Carol MILLER

    Major Paul MORT

    Lieutenant Colonel William George PRIOR

    Major Yambahadur RANA

    Staff Sergeant Catharine Ann REEVES

    Warrant Officer Class 2 Matthew Stuart SEMPLE

    Captain Karen TAIT

    Major Andrew Patrick TODD

    Major Ben WALTERS

    As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

    Major Sara Bernice HAWKINS

    Major Mari Louise RODEN

    Captain Harriet Ann SLOSS

    Major Sarah Kate THOM

    Queen’s Volunteer Reserves Medal

    Sergeant John Rowland BUTLER

    Sergeant Peter McALINDON

    Lieutenant Colonel Julian Mark PICTON

    Colonel Stephen William RAYSON

    Warrant Officer Class 2 Neil STEVENS


    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

    As Companions

    Air Vice-Marshal David John STUBBS

    Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

    As Commanders

    Group Captain Paul David Kennett

    As Officers

    Wing Commander Jonathan FARROW

    Group Captain Timothy David NEAL-HOPES

    Wing Commander Mark Wylie SMITH

    Wing Commander Thomas Stowell TALBOT

    Group Captain Gregory Patrick UNDERHILL

    Wing Commander Katherine Patricia WILSON

    As Members

    Corporal Richard David CAIN

    Squadron Leader Nicholas James CARD

    Flight Lieutenant Andrew William DAVIDSON

    Squadron Leader Andrea Louise DEVLIN

    Flight Sergeant Stephen Thomas DINAN

    Squadron Leader Kevin John GREEN

    Warrant Officer Derek Richard MCDONOUGH

    Wing Commander David Kenneth MILLER

    Wing Commander Jamie John MILLER

    Flight Sergeant James Temperly MILLER

    Squadron Leader David Julian Rhys MORRIS

    Corporal Helen WAUGH


    Commander, Order Of The British Empire (CBE)

    John Raymond Barnett CRISFORD

    Richard Andrew JONES

    Mrs Julie WELHAM

    Officers, Order Of The British Empire (OBE)

    Miss Angela BARKE

    Kenneth BRADLEY

    Marcus Lindsay MacDonald BRUTON

    Justin FELLOWS


    Paul Stuart HANCOCK

    Mrs Clare STOCKS

    Members, Order Of The British Empire (MBE)

    Jonathan BAINS

    David John BATCHELOR

    Cdr (Retd) Peter Marshall FLUTTER, AFC

    Mrs Deborah Jayne HAWKES

    Mrs Patricia KELLY

    Mrs Tracy KYFFIN

    Brian David LAMBOURN

    Charles MACLOUD

    Bhupendra Harji MAGUDIA

    Richard Norman McKENZIE

    Mrs Elizabeth MOORE

    John Frederick NEWMAN

    Ms Angelina Carol QUAMINA

    Mrs Helen Anne RAYSON

    John RODELL

    Mrs Linda Ann SWALWELL

    Mrs Flora Margaret WALKER

    Antony Richard Duncan WELHAM

    Dr Paul Raymond WOOD

    The British Empire Medal (BEM)

    Mark Peter AIREY

    Mrs Nicola BATT

    James Joseph COOPER

    Lee Brendan DAWSON

    Miss Sarah Louise HOLMES

    Eric HOWDEN

    Mrs Ruth Drusilla Janette LEWIS

    Mrs Gwen McMICHAN

    Ian Stuart McMICHAN

    Mrs Yvonne Alison MULHOLLAND

    Mrs Veronica Ann TUPPEN

    Captain (Rtd) Baden Kenneth WILSON

    Continue reading...

Share This Page